Skip to content

308 Chestnut StBlackwood, NJ 08012

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 10, 2013

Property Information

Block170
Lot5.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SCB
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,260
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,400
24%
Improvement Value:$141,500
76%
Total Assessment$186,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,913+2.9%
2024$6,719+4.7%
2023$6,416+1.5%
2022$6,319+7.9%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$210,000
DeedBook 4014, Page 177

Property Sale

SaleMulti
$107,000
DeedBook 2716, Page 149

Property Sale

SaleMulti
$68,000
DeedBook 1543, Page 504

Property Built

Built

Year Built: 1970