Skip to content

203 Spruce StBlackwood, NJ 08012

Built 1963

Last Sale Price
$86,500
Last Sale Date
Feb 15, 1991

Property Information

Block171
Lot12.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SS1G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,008
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$47,400
32%
Improvement Value:$100,700
68%
Total Assessment$148,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,478+2.9%
2024$5,324+4.7%
2023$5,084+1.5%
2022$5,007+5.4%
Property History

Property Sale

Sale
$86,500
DeedBook 2079, Page 112

Property Built

Built

Year Built: 1963