Skip to content

106 Chestnut StBlackwood, NJ 08012

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 13, 2000

Property Information

Block172
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,138
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,400
24%
Improvement Value:$180,100
76%
Total Assessment$238,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,322+3.1%
2024$8,074+5.0%
2023$7,688+1.6%
2022$7,564-0.3%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$103,000
DeedBook 2447, Page 81

Property Sale

Sale
$86,500
DeedBook 1724, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 1960