Skip to content

213 Chestnut StBlackwood, NJ 08012

Built 1998

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 15, 2012

Property Information

Block174
Lot4.02
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,164
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$43,300
16%
Improvement Value:$229,400
84%
Total Assessment$272,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,087+2.9%
2024$9,804+4.7%
2023$9,362+1.5%
2022$9,220+0.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$235,000
DeedBook 4647, Page 204

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 4034, Page 225

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$29,000
DeedBook 2815, Page 78

Property Sale

Sale
$25,000
DeedBook 1950, Page 149