Skip to content

210 Locust StBlackwood, NJ 08012

Built 1975

Last Sale Price
$97,000
Last Sale Date
Jan 14, 2000

Property Information

Block174
Lot5.02
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,392
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$45,400
25%
Improvement Value:$136,300
75%
Total Assessment$181,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,721+2.9%
2024$6,532+4.7%
2023$6,238+1.5%
2022$6,143+9.9%
Property History
Sales2

Property Sale

SaleMulti
$97,000
DeedBook 3081, Page 188

Property Sale

SaleMulti
$36,600
DeedBook 1292, Page 767

Property Built

Built

Year Built: 1975