Skip to content

8 Enterprise CtSewell, NJ 08080

Commercial

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Mar 21, 2006

Property Information

Block17
Lot3.12
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.05

Building Details

Building Class---
Description1SM
Dwellings---
ZoningCI
Sq Footage---
Acreage1.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$151,000
14%
Improvement Value:$938,000
86%
Total Assessment$1,089,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$40,282+2.9%
2024$39,150+4.7%
2023$37,385+1.5%
2022$36,819-4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 4194, Page 31