Skip to content

218 Salina RdSewell, NJ 08080

Built 1940
Commercial

Last Sale Price
$100,000
Last Sale Date
Oct 14, 2016

Property Information

Block17
Lot4.03
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.10

Building Details

Building Class---
Description1SCB WHSE
Dwellings---
ZoningPI
Sq Footage5,316
Acreage1.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,300
57%
Improvement Value:$75,700
43%
Total Assessment$176,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,510+2.9%
2024$6,327+4.7%
2023$6,042+1.5%
2022$5,951-6.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$100,000

From:

To:

Sq Ft5,316DeedBook 5547, Page 259Recorded10/19/2016

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 2853, Page 41

Property Built

Built

Year Built: 1940