Skip to content

104 Devonshire CtSewell, NJ 08080

Built 1985

Last Sale Price
$182,000
Last Sale Date
Dec 30, 2021

Property Information

Block18.02
Lot2
QualifierC0104
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.07

Building Details

Building Class37
DescriptionROYAL W/LOFT
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage1,336
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
24%
Improvement Value:$112,700
76%
Total Assessment$147,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,463+2.9%
2024$5,310+4.7%
2023$5,071+1.5%
2022$4,994-7.2%
Property History

Property Sale

Sale
$182,000
Sq Ft1,336DeedBook 6659, Page 160Recorded4/8/2022

Property Sale

Sale
$152,000
Sq Ft1,336DeedBook 6279, Page 26Recorded5/11/2020

Property Sale

Sale
$162,500
Sq Ft1,336DeedBook 6119, Page 322Recorded7/9/2019

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 4553, Page 247

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 3867, Page 243

Property Sale

Sale
$108,675
DeedBook 3674, Page 121

Property Sale

Sale
$75,990
DeedBook 1536, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1985