Skip to content

201 Boothby CtSewell, NJ 08080

Built 1985

Last Sale Price
$82,000
Last Sale Date
Jul 23, 2002

Property Information

Block18.02
Lot2
QualifierC0201
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.07

Building Details

Building Class37
DescriptionDEVON 1ST FLR
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage944
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
30%
Improvement Value:$81,700
70%
Total Assessment$116,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,317+9.4%
2024$3,945+5.0%
2023$3,756+1.6%
2022$3,696+8.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 3461, Page 275

Property Sale

SaleMulti
$48,106
DeedBook 1516, Page 572

Property Built

Built

Year Built: 1985