Skip to content

210 Boothby CtSewell, NJ 08080

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 29, 2021

Property Information

Block18.02
Lot2
QualifierC0210
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.07

Building Details

Building Class37
DescriptionROYAL W/LOFT
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage1,336
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
22%
Improvement Value:$122,700
78%
Total Assessment$157,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,833+2.9%
2024$5,669+4.7%
2023$5,414+1.5%
2022$5,332-3.2%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$185,000
Sq Ft1,336DeedBook 6506, Page 242Recorded7/9/2021

Property Sale

Sale
$153,000

From:

To:

Sq Ft1,336DeedBook 5308, Page 341Recorded4/20/2015

Property Sale

Sale
$159,900
DeedBook 4970, Page 1

Property Sale

SaleMulti
$184,000
DeedBook 4193, Page 271

Property Sale

SaleMulti
$98,500
DeedBook 3360, Page 198

Property Sale

SaleMulti
$86,000
DeedBook 3069, Page 255

Property Sale

SaleMulti
$66,378
DeedBook 1515, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1985