Skip to content

221 Boothby CtSewell, NJ 08080

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 26, 2014

Property Information

Block18.02
Lot2
QualifierC0221
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.07

Building Details

Building Class37
DescriptionROYAL 1ST FLR
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage1,104
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
25%
Improvement Value:$105,000
75%
Total Assessment$140,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,179+2.9%
2024$5,033+4.7%
2023$4,806+1.5%
2022$4,733+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$167,900
DeedBook 4424, Page 263

Property Sale

SaleMulti
$53,806
DeedBook 1515, Page 484

Property Built

Built

Year Built: 1985