Skip to content

233 Boothby CtSewell, NJ 08080

Built 1985

Last Sale Price
$103,000
Last Sale Date
Feb 5, 2014

Property Information

Block18.02
Lot2
QualifierC0233
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.07

Building Details

Building Class37
DescriptionDEVON 1ST FLR
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage944
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
30%
Improvement Value:$83,400
70%
Total Assessment$118,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,380+2.9%
2024$4,256+4.7%
2023$4,065+1.5%
2022$4,003+8.4%
Property History

Property Sale

Sale
$103,000

From:

To:

Sq Ft944DeedBook 5174, Page 88Recorded3/25/2014

Property Sale

SaleMulti
$49,356
DeedBook 1512, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1985