Skip to content

309 Surrey CtSewell, NJ 08080

Built 1985

Last Sale Price
$118,000
Last Sale Date
Feb 28, 2018

Property Information

Block18.02
Lot2
QualifierC0309
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.07

Building Details

Building Class37
DescriptionDEVON 1ST FLR
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage944
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
30%
Improvement Value:$81,700
70%
Total Assessment$116,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,317+2.9%
2024$4,195+4.7%
2023$4,006+1.5%
2022$3,946+7.9%
Property History

Property Sale

Sale
$118,000

From:

To:

Sq Ft944DeedBook 5832, Page 264Recorded3/14/2018

Property Sale

Sale
$166,000
DeedBook 4421, Page 5

Property Sale

SaleMulti
$130,000
DeedBook 3764, Page 289

Property Sale

SaleMulti
$61,000
DeedBook 3000, Page 16

Property Sale

Sale
$74,715
DeedBook 1711, Page 345

Property Built

Built

Year Built: 1985