Skip to content

328 Surrey CtSewell, NJ 08080

Built 1985

Last Sale Price
$192,500
Last Sale Date
Feb 24, 2023

Property Information

Block18.02
Lot2
QualifierC0328
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.07

Building Details

Building Class37
DescriptionDEVON 2ND FLR
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage960
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
28%
Improvement Value:$90,000
72%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,624+2.9%
2024$4,494+4.7%
2023$4,291+1.5%
2022$4,226+9.5%
Property History

Property Sale

Sale
$192,500
Sq Ft960DeedBook 6822, Page 245Recorded3/9/2023

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 4047, Page 8

Property Sale

SaleMulti
$63,500
DeedBook 2169, Page 321

Property Sale

Sale
$73,953
DeedBook 1686, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1985