Skip to content

341 Surrey CtSewell, NJ 08080

Built 1985

Last Sale Price
$128,000
Last Sale Date
Jul 13, 2011

Property Information

Block18.02
Lot2
QualifierC0341
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.07

Building Details

Building Class37
DescriptionDEVON 1ST FLR
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage944
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
30%
Improvement Value:$81,700
70%
Total Assessment$116,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,317+2.9%
2024$4,195+4.7%
2023$4,006+1.5%
2022$3,946+8.0%
Property History

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 4896, Page 282

Property Sale

SaleMulti
$110,900
DeedBook 3634, Page 159

Property Sale

SaleMulti
$68,490
DeedBook 1667, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1985