Skip to content

348 Surrey CtSewell, NJ 08080

Built 1985

Owner
---
Last Sale Price
$259,000
Last Sale Date
Dec 29, 2025

Property Information

Block18.02
Lot2
QualifierC0348
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.07

Building Details

Building Class37
DescriptionDEVON 2ND FLR
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage960
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
28%
Improvement Value:$90,000
72%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,624+2.9%
2024$4,494+4.7%
2023$4,291+1.5%
2022$4,226+9.5%
Property History

Property Sale

Sale
$259,000
Sq Ft960DeedBook 7288, Page 181Recorded1/7/2026

Property Sale

Sale
$142,140
Sq Ft960DeedBook 6440, Page 12Recorded3/17/2021

Property Sale

SaleMulti
$145,500
DeedBook 4702, Page 235

Property Sale

SaleMulti
$165,000
DeedBook 4371, Page 181

Property Sale

SaleMulti
$99,000
DeedBook 3623, Page 245

Property Sale

SaleMulti
$79,000
DeedBook 3269, Page 34

Property Sale

SaleMulti
$70,500
DeedBook 3116, Page 104

Property Sale

SaleMulti
$69,900
DeedBook 2245, Page 299

Property Sale

SaleMulti
$76,015
DeedBook 1849, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1985