Skip to content

412 Paddock CtSewell, NJ 08080

Built 1985

Last Sale Price
$164,000
Last Sale Date
May 13, 2021

Property Information

Block18.02
Lot2
QualifierC0412
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.07

Building Details

Building Class37
DescriptionDEVON 2ND FLR
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage960
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
28%
Improvement Value:$90,000
72%
Total Assessment$125,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,624+2.9%
2024$4,494+4.7%
2023$4,291+1.5%
2022$4,226+9.5%
Property History

Property Sale

Sale
$164,000
Sq Ft960DeedBook 6517, Page 183Recorded7/27/2021

Property Sale

Sale
$161,000
DeedBook 4320, Page 322

Property Sale

SaleMulti
$62,500
DeedBook 2137, Page 255

Property Sale

Sale
$69,490
DeedBook 1619, Page 194

Property Built

Built

Year Built: 1985