Skip to content

419 Paddock CtSewell, NJ 08080

Built 1985

Last Sale Price
$145,750
Last Sale Date
Feb 6, 2019

Property Information

Block18.02
Lot2
QualifierC0419
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.07

Building Details

Building Class37
DescriptionROYAL 1ST FLR
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage1,104
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
25%
Improvement Value:$105,100
75%
Total Assessment$140,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,182+2.9%
2024$5,037+4.7%
2023$4,810+1.5%
2022$4,737+6.7%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$145,750

From:

To:

Sq Ft1,104DeedBook 6041, Page 99Recorded2/26/2019

Property Sale

Sale
$142,000

From:

To:

Sq Ft1,104DeedBook 5247, Page 307

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5054, Page 185

Property Sale

SaleMulti
$76,000
DeedBook 3122, Page 275

Property Sale

SaleMulti
$68,500
DeedBook 2293, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1985