Skip to content

519 Shetland CtSewell, NJ 08080

Built 1985

Owner
---
Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Nov 8, 2024

Property Information

Block18.02
Lot2
QualifierC0519
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.07

Building Details

Building Class37
DescriptionROYAL 1ST FLR
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage1,104
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
25%
Improvement Value:$105,100
75%
Total Assessment$140,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,182+2.9%
2024$5,037+4.7%
2023$4,810+1.5%
2022$4,737+1.3%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft1,104DeedBook 7095, Page 82Recorded11/19/2024

Property Sale

SaleMulti
$95,900
DeedBook 3459, Page 84

Property Built

Built

Year Built: 1985