Skip to content

522 Shetland CtBlackwood, NJ 08012

Built 1985

Last Sale Price
$138,000
Last Sale Date
Sep 17, 2015

Property Information

Block18.02
Lot2
QualifierC0522
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.07

Building Details

Building Class37
DescriptionCLASSIC W/LOFT
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage1,224
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
25%
Improvement Value:$102,500
75%
Total Assessment$137,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,086+2.9%
2024$4,943+4.7%
2023$4,720+1.5%
2022$4,649-4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$138,000

From:

To:

Sq Ft1,224DeedBook 5386, Page 178Recorded10/26/2015

Property Sale

SaleMulti
$186,000
DeedBook 4116, Page 181

Property Sale

SaleMulti
$129,500
DeedBook 3625, Page 299

Property Sale

SaleMulti
$92,900
DeedBook 3261, Page 262

Property Sale

SaleMulti
$76,000
DeedBook 2672, Page 30

Property Sale

Sale
$84,540
DeedBook 1658, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1985