Skip to content

526 Shetland CtSewell, NJ 08080

Built 1985

Last Sale Price
$79,000
Last Sale Date
Jan 14, 1991

Property Information

Block18.02
Lot2
QualifierC0526
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.07

Building Details

Building Class37
DescriptionDEVON W/LOFT
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage1,131
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
25%
Improvement Value:$105,700
75%
Total Assessment$140,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,204+2.9%
2024$5,058+4.7%
2023$4,830+1.5%
2022$4,757-2.6%
Property History

Property Sale

Sale
$79,000
DeedBook 2072, Page 46

Property Sale

SaleMulti
$82,500
DeedBook 1922, Page 261

Property Sale

Sale
$71,617
DeedBook 1558, Page 425

Property Built

Built

Year Built: 1985