Skip to content

537 Shetland CtSewell, NJ 08080

Built 1985

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
May 6, 2020

Property Information

Block18.02
Lot2
QualifierC0537
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.07

Building Details

Building Class37
DescriptionDEVON 1ST FLR
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage944
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
29%
Improvement Value:$87,100
71%
Total Assessment$122,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,516+2.9%
2024$4,390+4.7%
2023$4,192+1.5%
2022$4,128+8.9%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000
Sq Ft944DeedBook 6290, Page 155Recorded6/8/2020

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 4241, Page 269

Property Sale

SaleMulti
$64,000
DeedBook 2263, Page 75

Property Sale

Sale
$57,735
DeedBook 1549, Page 975

Property Built

Built

Year Built: 1985