Skip to content

541 Shetland CtSewell, NJ 08080

Built 1985

Last Sale Price
$177,000
Last Sale Date
Oct 21, 2021

Property Information

Block18.02
Lot2
QualifierC0541
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.07

Building Details

Building Class37
DescriptionCLASSIC 1ST FLR
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage1,016
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
27%
Improvement Value:$94,900
73%
Total Assessment$129,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,805+2.9%
2024$4,670+8.6%
2023$4,302+1.5%
2022$4,236+0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$177,000
Sq Ft1,016DeedBook 6576, Page 224Recorded11/8/2021

Property Sale

Sale
$169,000
DeedBook 4408, Page 69

Property Sale

SaleMulti
$97,000
DeedBook 3534, Page 65

Property Sale

SaleMulti
$70,000
DeedBook 2139, Page 80

Property Sale

Sale
$66,529
DeedBook 1554, Page 571

Property Built

Built

Year Built: 1985