Skip to content

551 Shetland CtSewell, NJ 08080

Built 1985

Owner
---
Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
May 16, 2025

Property Information

Block18.02
Lot2
QualifierC0551
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.07

Building Details

Building Class37
DescriptionNATIONAL 1ST FL
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage752
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
32%
Improvement Value:$75,900
68%
Total Assessment$110,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,102+2.9%
2024$3,987+4.7%
2023$3,807+1.5%
2022$3,750+9.4%
Property History
Sales7

Property Sale

Sale
$235,000
Sq Ft752DeedBook 7177, Page 332Recorded5/21/2025

Property Sale

Sale
$114,900

From:

To:

Sq Ft752DeedBook 5682, Page 217Recorded7/5/2017

Property Sale

Sale
$70,000

From:

To:

Sq Ft752DeedBook 5601, Page 28Recorded2/6/2017

Property Sale

SaleMulti
$141,100
DeedBook 4086, Page 194

Property Sale

SaleMulti
$66,500
DeedBook 3373, Page 241

Property Sale

SaleMulti
$46,500
DeedBook 2632, Page 69

Property Sale

Sale
$58,490
DeedBook 1600, Page 255

Property Built

Built

Year Built: 1985