Skip to content

602 Yorkshire CtSewell, NJ 08080

Built 1985

Last Sale Price
$280,000
Last Sale Date
Aug 5, 2024

Property Information

Block18.02
Lot2
QualifierC0602
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.07

Building Details

Building Class37
DescriptionCLASSIC W/LOFT
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage1,224
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
24%
Improvement Value:$112,100
76%
Total Assessment$147,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,441+2.9%
2024$5,288+4.7%
2023$5,050+1.5%
2022$4,973-2.7%
Property History
Sales8

Property Sale

Sale
$280,000
Sq Ft1,224DeedBook 7054, Page 102Recorded8/22/2024

Property Sale

Sale
$162,000

From:

To:

Sq Ft1,224DeedBook 5931, Page 159Recorded8/23/2018

Property Sale

Sale
$153,000

From:

To:

Sq Ft1,224DeedBook 5346, Page 59Recorded7/24/2015

Property Sale

SaleMulti
$75,111
DeedBook 3203, Page 272

Property Sale

SaleMulti
$89,000
DeedBook 2411, Page 223

Property Sale

SaleMulti
$86,500
DeedBook 2147, Page 235

Property Sale

SaleMulti
$83,000
DeedBook 1936, Page 96

Property Sale

Sale
$74,172
DeedBook 1559, Page 632

Property Built

Built

Year Built: 1985