Skip to content

612 Yorkshire CtSewell, NJ 08080

Built 1985

Owner
---
Last Sale Price
$277,000
Last Sale Date
May 27, 2025

Property Information

Block18.02
Lot2
QualifierC0612
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.07

Building Details

Building Class37
DescriptionNATIONAL DELUXE
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage1,038
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$35,000
27%
Improvement Value:$95,900
73%
Total Assessment$130,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,842+2.9%
2024$4,706+4.7%
2023$4,494+1.5%
2022$4,426-2.2%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$277,000
Sq Ft1,038DeedBook 7198, Page 253Recorded7/7/2025

Property Sale

Sale
$194,000
DeedBook 4224, Page 343

Property Sale

SaleMulti
$65,500
DeedBook 2921, Page 229

Property Sale

Sale
$67,000
DeedBook 2354, Page 130

Property Sale

Sale
$64,645
DeedBook 1546, Page 1181

Property Built

Built

Year Built: 1985