Skip to content

617 Yorkshire CtSewell, NJ 08080

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 13, 2014

Property Information

Block18.02
Lot2
QualifierC0617
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.07

Building Details

Building Class37
DescriptionROYAL 1ST FLR
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage1,104
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
27%
Improvement Value:$96,800
73%
Total Assessment$131,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,875+2.9%
2024$4,738+4.7%
2023$4,525+1.5%
2022$4,456-0.1%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$151,000
DeedBook 4546, Page 50

Property Sale

SaleMulti
$70,500
DeedBook 2725, Page 183

Property Sale

Sale
$58,840
DeedBook 1544, Page 420

Property Built

Built

Year Built: 1985