Skip to content

647 Yorkshire CtSewell, NJ 08080

Built 1985

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Feb 24, 2023

Property Information

Block18.02
Lot2
QualifierC0647
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.07

Building Details

Building Class37
DescriptionNATIONAL 1ST FL
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage752
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
34%
Improvement Value:$68,600
66%
Total Assessment$103,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,832+2.9%
2024$3,724+4.7%
2023$3,557+1.5%
2022$3,503+8.0%
Property History
Sales10

Property Sale

Sale
$170,000
Sq Ft752DeedBook 6826, Page 76Recorded3/17/2023

Property Sale

Sale
$123,000
Sq Ft752DeedBook 6468, Page 105Recorded5/4/2021

Property Sale

Sale
$93,500

From:

To:

Sq Ft752DeedBook 5235, Page 317Recorded9/22/2014

Property Sale

Sale
$101,000
DeedBook 4884, Page 287

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook 4485, Page 131

Property Sale

SaleMulti
$109,000
DeedBook 3795, Page 11

Property Sale

SaleMulti
$83,000
DeedBook 3623, Page 306

Property Sale

SaleMulti
$52,208
DeedBook 3190, Page 56

Property Sale

SaleMulti
$56,000
DeedBook 2860, Page 148

Property Sale

Sale
$69,990
DeedBook 1810, Page 309

Property Built

Built

Year Built: 1985