Skip to content

715 Sedgewick CtSewell, NJ 08080

Built 1985

Last Sale Price
$216,200
Last Sale Date
Apr 10, 2023

Property Information

Block18.02
Lot2
QualifierC0715
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.07

Building Details

Building Class37
DescriptionDEVON 1ST FLR
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage944
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
30%
Improvement Value:$82,900
70%
Total Assessment$117,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,361+2.9%
2024$4,239+4.7%
2023$4,048+1.5%
2022$3,986+8.0%
Property History
Sales6

Property Sale

Sale
$216,200
Sq Ft944DeedBook 6838, Page 179Recorded4/12/2023

Property Sale

Sale
$150,000

From:

To:

Sq Ft944DeedBook 6338, Page 243Recorded9/16/2020

Property Sale

Sale
$126,000
Sq Ft944DeedBook 6219, Page 177Recorded1/8/2020

Property Sale

Sale
$146,000
DeedBook 4266, Page 227

Property Sale

SaleMulti
$67,000
DeedBook 3090, Page 189

Property Sale

SaleMulti
$58,900
DeedBook 2563, Page 258

Property Built

Built

Year Built: 1985