Skip to content

721 Sedgewick CtSewell, NJ 08080

Built 1985

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 21, 2008

Property Information

Block18.02
Lot2
QualifierC0721
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.07

Building Details

Building Class37
DescriptionROYAL 1ST FLR
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage1,104
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
25%
Improvement Value:$105,000
75%
Total Assessment$140,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,929+3.1%
2024$4,783+5.0%
2023$4,556+1.6%
2022$4,483+1.4%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 4103, Page 103

Property Sale

SaleMulti
$69,000
DeedBook 2778, Page 284

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook 2121, Page 87

Property Built

Built

Year Built: 1985