Skip to content

725 Sedgewick CtSewell, NJ 08080

Built 1985

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Sep 29, 2023

Property Information

Block18.02
Lot2
QualifierC0725
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.07

Building Details

Building Class37
DescriptionROYAL 1ST FLR
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage1,104
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
25%
Improvement Value:$105,000
75%
Total Assessment$140,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,179+2.9%
2024$5,033+4.7%
2023$4,806+1.5%
2022$4,733+1.3%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
Sq Ft1,104DeedBook 6921, Page 281Recorded10/11/2023

Property Sale

Sale
$165,000
Sq Ft1,104DeedBook 6441, Page 200Recorded3/19/2021

Property Sale

Sale
$162,000

From:

To:

Sq Ft1,104DeedBook 6326, Page 278Recorded8/21/2020

Property Sale

SaleMulti
$110,000
DeedBook 3639, Page 172

Property Sale

SaleMulti
$68,000
DeedBook 2694, Page 310

Property Sale

Sale
$67,900
DeedBook 1685, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1985