Skip to content

745 Sedgewick CtSewell, NJ 08080

Built 1985

Last Sale Price
$57,500
Last Sale Date
Jul 25, 1997

Property Information

Block18.02
Lot2
QualifierC0745
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.07

Building Details

Building Class37
DescriptionDEVON 1ST FLR
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage944
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
29%
Improvement Value:$87,800
71%
Total Assessment$122,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,542+2.9%
2024$4,415+4.7%
2023$4,216+1.5%
2022$4,152+9.3%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$57,500
DeedBook 2799, Page 4

Property Sale

SaleMulti
$47,106
DeedBook 1508, Page 511

Property Built

Built

Year Built: 1985