Skip to content

746 Sedgewick CtSewell, NJ 08080

Built 1985

Last Sale Price
$155,000
Last Sale Date
Mar 16, 2021

Property Information

Block18.02
Lot2
QualifierC0746
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.07

Building Details

Building Class37
DescriptionDEVON 2ND FLR
Dwellings1
ZoningH
Sq Footage960
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,000
29%
Improvement Value:$85,300
71%
Total Assessment$120,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,450+2.9%
2024$4,325+4.7%
2023$4,130+1.5%
2022$4,067+8.5%
Property History

Property Sale

Sale
$155,000
Sq Ft960DeedBook 6453, Page 338Recorded4/9/2021

Property Sale

Sale
$129,900

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 5716, Page 254Recorded8/22/2017

Property Sale

Sale
$132,500

From:

To:

Sq Ft960DeedBook 5097, Page 153Recorded8/1/2013

Property Sale

Sale
$124,900
DeedBook 4878, Page 287

Property Sale

SaleMulti
$155,000
DeedBook 4036, Page 299

Property Sale

SaleMulti
$79,500
DeedBook 3329, Page 44

Property Sale

SaleMulti
$64,000
DeedBook 2822, Page 275

Property Sale

SaleMulti
$59,500
DeedBook 2347, Page 341

Property Sale

SaleMulti
$68,000
DeedBook 2097, Page 89

Property Sale

Sale
$63,900
DeedBook 1620, Page 5

Property Built

Built

Year Built: 1985