Skip to content

324 County House RdSewell, NJ 08080

Built 1920

Last Sale Date
Apr 28, 1989

Property Information

Block18.04
Lot2.04
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.07

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
ZoningR
Sq Footage1,263
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$35,200
29%
Improvement Value:$87,500
71%
Total Assessment$122,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,539+2.9%
2024$4,411+4.7%
2023$4,212+1.5%
2022$4,148-7.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0
DeedBook 1870, Page 39

Property Built

Built

Year Built: 1920