Skip to content

308 Copper StBlackwood, NJ 08012

Built 2015
Other Exempt

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Sep 12, 2023

Property Information

Block181
Lot1.01
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page23

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,972
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,600
19%
Improvement Value:$228,600
81%
Total Assessment$282,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2024$9,448+4.7%
2023$9,022+1.5%
2022$8,885-3.7%
2021$9,225+1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$485,000
Sq Ft1,972DeedBook 6916, Page 271Recorded10/2/2023

Property Sale

Sale
$268,900

From:

To:

DeedBook 5335, Page 258Recorded6/26/2015

Property Built

Built

Year Built: 2015

Property Sale

Sale
$56,000

From:

To:

DeedBook 5235, Page 85Recorded9/19/2014