Skip to content

124 Appaloosa WaySewell, NJ 08080

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 27, 1992

Property Information

Block19.02
Lot16
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.13

Building Details

Building Class17
DescriptionOAKMONT
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,724
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,000
19%
Improvement Value:$225,900
81%
Total Assessment$278,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,768+2.9%
2024$10,465+4.7%
2023$9,993+1.5%
2022$9,842+2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

SaleMulti
$92,000
DeedBook 1419, Page 1108

Property Built

Built

Year Built: 1978