Skip to content

106 Appaloosa WaySewell, NJ 08080

Built 1978

Last Sale Price
$295,000
Last Sale Date
Jun 28, 2004

Property Information

Block19.02
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.13

Building Details

Building Class17
DescriptionGREENBRIAR II
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,371
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,000
21%
Improvement Value:$212,100
79%
Total Assessment$267,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,880+2.9%
2024$9,602+4.7%
2023$9,170+1.5%
2022$9,031+3.4%
Property History

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 3797, Page 88

Property Sale

SaleMulti
$112,000
DeedBook 1559, Page 454

Property Built

Built

Year Built: 1978