Skip to content

106 Pinto DrSewell, NJ 08080

Built 1978

Last Sale Price
$305,000
Last Sale Date
Nov 20, 2018

Property Information

Block19.03
Lot1
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.13

Building Details

Building Class17
DescriptionOAKMONT
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,724
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,000
19%
Improvement Value:$246,500
81%
Total Assessment$304,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,263+2.9%
2024$10,947+4.7%
2023$10,453+1.5%
2022$10,295+2.7%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$305,000

From:

To:

Sq Ft2,724DeedBook 6000, Page 178Recorded12/14/2018

Property Sale

Sale
$187,500
DeedBook 3275, Page 95

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 1539, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1978