Skip to content

121 Appaloosa WaySewell, NJ 08080

Built 1978

Last Sale Price
$54,925
Last Sale Date
Dec 12, 1978

Property Information

Block19.03
Lot5
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.13

Building Details

Building Class17
DescriptionPINECREST
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,942
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,600
22%
Improvement Value:$212,700
78%
Total Assessment$271,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,785+3.0%
2024$9,503+4.8%
2023$9,064+1.6%
2022$8,923+7.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$54,925
DeedBook 1369, Page 1148

Property Built

Built

Year Built: 1978