Skip to content

105 Appaloosa WaySewell, NJ 08080

Built 1978

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Mar 4, 2005

Property Information

Block19.03
Lot9
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.13

Building Details

Building Class17
DescriptionPINECREST
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,942
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$51,500
23%
Improvement Value:$167,800
77%
Total Assessment$219,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,112+2.9%
2024$7,884+4.7%
2023$7,529+1.5%
2022$7,415+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 3948, Page 296

Property Sale

SaleMulti
$124,000
DeedBook 2168, Page 161

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 1543, Page 121

Property Built

Built

Year Built: 1978