Skip to content

126 Lipizzan RdSewell, NJ 08080

Built 1979

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Nov 18, 2022

Property Information

Block19.04
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.13

Building Details

Building Class17
DescriptionOAKMONT
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,836
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,500
17%
Improvement Value:$257,000
83%
Total Assessment$310,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,485+2.9%
2024$11,162+4.7%
2023$10,659+1.5%
2022$10,498+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000
Sq Ft2,836DeedBook 6780, Page 151Recorded11/28/2022

Property Sale

SaleMulti
$83,500
DeedBook 1411, Page 890

Property Built

Built

Year Built: 1979