Skip to content

102 Lipizzan RdSewell, NJ 08080

Built 1978

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 27, 2020

Property Information

Block19.04
Lot2
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.13

Building Details

Building Class17
DescriptionGREENBRIAR II
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,644
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,200
18%
Improvement Value:$237,600
82%
Total Assessment$289,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,720+2.9%
2024$10,418+4.7%
2023$9,949+1.5%
2022$9,798+2.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$343,450
DeedBook 4328, Page 244

Property Sale

Sale
$63,250
DeedBook 1365, Page 1187

Property Built

Built

Year Built: 1978