Skip to content

119 Shire DrSewell, NJ 08080

Built 1978

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jun 9, 2017

Property Information

Block19.05
Lot14
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.13

Building Details

Building Class17
DescriptionPINECREST
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,942
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,500
22%
Improvement Value:$186,500
78%
Total Assessment$240,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,878+2.9%
2024$8,628+4.7%
2023$8,239+1.5%
2022$8,114-0.0%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000

From:

To:

Sq Ft1,942DeedBook 5687, Page 281Recorded7/12/2017

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 1591, Page 261

Property Built

Built

Year Built: 1978