Skip to content

133 Shire DrSewell, NJ 08080

Built 1978

Last Sale Price
$242,500
Last Sale Date
May 16, 2013

Property Information

Block19.05
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.13

Building Details

Building Class17
DescriptionOAKMONT
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,592
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$55,600
19%
Improvement Value:$241,400
81%
Total Assessment$297,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,986+2.9%
2024$10,677+4.7%
2023$10,196+1.5%
2022$10,042+2.9%
Property History

Property Sale

Sale
$242,500
DeedBook 5079, Page 231

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 1787, Page 90

Property Built

Built

Year Built: 1978