Skip to content

147 Shire DrSewell, NJ 08080

Built 1978

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Oct 6, 2010

Property Information

Block19.06
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.13

Building Details

Building Class17
DescriptionGREENBRIAR II
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,389
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,600
21%
Improvement Value:$198,000
79%
Total Assessment$250,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,020+3.0%
2024$8,759+4.9%
2023$8,353+1.6%
2022$8,223+3.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook 4814, Page 89

Property Sale

Sale
$67,300
DeedBook 1378, Page 979

Property Built

Built

Year Built: 1978