Skip to content

145 Shire DrSewell, NJ 08080

Built 1978

Last Sale Price
$63,000
Last Sale Date
Jun 1, 1979

Property Information

Block19.06
Lot4
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.13

Building Details

Building Class17
DescriptionPINECREST
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,942
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$54,400
25%
Improvement Value:$164,500
75%
Total Assessment$218,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,847+3.0%
2024$7,619+4.9%
2023$7,265+1.6%
2022$7,151+4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 1381, Page 864

Property Built

Built

Year Built: 1978