Skip to content

104 Shire DrSewell, NJ 08080

Built 1978
Other Exempt

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 15, 2015

Property Information

Block19.07
Lot3
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.13

Building Details

Building Class17
DescriptionPINECREST
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,080
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$58,700
20%
Improvement Value:$229,800
80%
Total Assessment$288,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2005$4,631+9.0%
2004$4,248+3.6%
2003$4,101+2.5%
2002$4,001+2.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$87,000
DeedBook 1493, Page 688

Property Built

Built

Year Built: 1978