Skip to content

112 Shire DrSewell, NJ 08080

Built 1978

Last Sale Price
$55,420
Last Sale Date
Oct 12, 1978

Property Information

Block19.07
Lot7
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.13

Building Details

Building Class17
DescriptionPINECREST
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,426
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,300
21%
Improvement Value:$195,900
79%
Total Assessment$249,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,218+2.9%
2024$8,959+4.7%
2023$8,555+1.5%
2022$8,425+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$55,420
DeedBook 1365, Page 904

Property Built

Built

Year Built: 1978