Skip to content

235 Champion WaySewell, NJ 08080

Built 1980

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Sep 9, 2020

Property Information

Block19.09
Lot19
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.11

Building Details

Building Class17
DescriptionOAKMONT
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage2,724
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,200
14%
Improvement Value:$237,900
86%
Total Assessment$276,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,213+2.9%
2024$9,926+4.7%
2023$9,479+1.5%
2022$9,335+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000
Sq Ft2,724DeedBook 6370, Page 212Recorded11/9/2020

Property Sale

Sale
$209,000

From:

To:

Sq Ft2,724DeedBook 5329, Page 290Recorded6/11/2015

Property Sale

Sale
$266,000

From:

To:

Sq Ft2,724DeedBook 5201, Page 172Recorded6/18/2014

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 2886, Page 189

Property Built

Built

Year Built: 1980