Skip to content

231 Champion WaySewell, NJ 08080

Built 1980

Last Sale Price
$216,000
Last Sale Date
Jul 16, 2012

Property Information

Block19.09
Lot21
Qualifier---
CountyGloucester
MunicipalityWashington Twp
Tax Map Page3.11

Building Details

Building Class17
DescriptionPINECREST
Dwellings1
ZoningPR1
Sq Footage1,942
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,100
16%
Improvement Value:$194,800
84%
Total Assessment$232,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,615+2.9%
2024$8,373+4.7%
2023$7,995+1.5%
2022$7,874-3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$216,000
DeedBook 4991, Page 109

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 3632, Page 103

Property Sale

Sale
$146,500
DeedBook 2870, Page 238

Property Sale

Sale
$72,475
DeedBook 1399, Page 316

Property Built

Built

Year Built: 1980